Skip to Content

Modern gizemler: yumuşatıcı sembolü

 • Vernel Max

  Mükemmel yumuşaklığı ve uzun süren kalıcı ferah kokuları 7 Gün / 24 Saat kıyafetlerinizde hissedin.

Latince de neymiş. Çamaşır makinesi sembolü dilini biliyor musun? Yumuşatıcının nereye koyulduğunu biliyor musunuz? Bilmiyorsanız çamaşırlarınızı bugüne kadar hep yanlış yıkamış olabilirsiniz. Yalnız değilsiniz. Her dakika, yanlış yerleştirilmiş çamaşır bakım ürünleri yüzünden bir sürü çamaşır zarar görüyor.

Korkmayın, yumuşatıcı sembolü ile ilgili kapsamlı kılavuzumuzla (sembol nerededir, ne işe yarar ve neden önemlidir?) bu gizemi çözmek ve sizi doğru yıkama yöntemlerine yönlendirmek için buradayız. Hazır mısınız?

Bir, iki, çiçek: doğrusunu yapmak

Tasarımları birbirinden farklılık gösterse de çoğu modern çamaşır makinesinde üç temel bölme bulunur ve bunların her biri standart semboller içerir:

 • I –  Ön yıkama - Özel kolalar veya ön yıkama bakım ürünleri buraya yerleştirilir. İki veya daha fazla döngüsü olan bir yıkama ayarı kullanırsanız ek çamaşır deterjanını da buraya koymalısınız.
 • II – Ana yıkama - Çamaşır deterjanınızın yeri burasıdır. Ön yıkama veya ikinci döngü içermeyen bir ayarda yalnızca bu bölmedeki içerik kullanılır.
 • Altı yapraklı çiçek - Çamaşır yumuşatıcısı; büyü burada başlıyor.

Doğal olarak yumuşatıcı bölmesinin yeri makinenizin türüne bağlıdır. Genel bir kural olarak:

 • Üstten doldurulan makineler: Yumuşatıcı dağıtıcısı genellikle karıştırıcının ortasındadır (tamburun ortasındaki sütun). Ancak eski modellerde dağıtıcı yoktur, bu yüzden yumuşatıcınızı doğrudan tamburun içine dökmeniz gerekebilir (bu işlemi durulama döngüsü sırasında yapın).
 • Önden doldurulan makineler: Genellikle makinenin üst kısmına yakın bir yerde dağıtıcı çekmecesi vardır. Bu çekmece genellikle ön yıkama, ana yıkama ve yumuşatıcı ürünlerini ayıran üç bölüme ayrılmıştır. Yumuşatıcı bölmesini bulmak için altı yapraklı çiçek sembolünü arayın.

O kadar da önemli mi?

Genel açıdan bakıldığında kıyafetler, su ve çamaşır yıkama ürünleri nasıl olsa birbirine karışacak, o zaman bunları ayırmanın ne gereği var diye düşünebiliriz. Gerçekten gerekli mi? Cevap net bir şekilde “evet”tir. Bu ürünleri ayırmamak yıkamaya verdiğiniz emeği sekteye uğratabilir, kıyafetlerinize zarar verebilir ya da büyük ihtimalle her ikisiyle sonuçlanabilir. Bunun nedeni, amaç ve zamanlama arasındaki farktır.

Ön yıkama ve çamaşır deterjanı ürünleri, kıyafetleri temizlemek için tasarlanmıştır. Bu yüzden çamaşır makineniz genellikle suyla dolar dolmaz bunları karışıma ekleyecektir. O noktadan sonra ürünler çamuru, kiri ve lekeleri kıyafetlerden ve kumaşlardan çıkarmak için yoğun bir çabaya girecektir. Yıkama döngüsü tamamlandıktan sonra durulama döngüsü deterjanı yıkayarak giderir. Bu aşamada yumuşatıcı devreye girerek statik elektriği nötrler, kumaşı yumuşatır ve kıyafetlerin muhteşem kokmasını sağlar.

Kazara ürünlerin yerini karıştırır ve yanlış bölmelere koyarsanız (örneğin yumuşatıcıyı ana yıkama bölmesine ve deterjanı yumuşatıcı bölmesine) işlem çok daha farklı görünür. Öncelikle yumuşatıcı, yıkama döngüsü sırasında dağıtılır. Ancak bu bir yıkama ürünü olmadığından lekeleri çıkarmak yerine onların üstünü kaplayacaktır. Kirli (ama harika kokan) kıyafetleriniz, kumaşların ipliklerine kadar sızacak olan çamaşır deterjanıyla durulanacaktır. Son olarak çamaşırlarınız santrifüjlü kurutucuda onları ağırlaştıran, sertleştiren, rahatsız edici ve muhtemelen kaşındırıcı hale getiren deterjanla kurutulacaktır.

Diğer bir deyişle, yün kazaklarınızın sizi kaşındırmaması için şimdiye kadar yapmadıysanız çamaşır makinesindeki sembollerle ilgili bilgilerinizi tazeleyin.

İlgili makaleler
 • Çamaşır yıkarken kaçınmanız gereken 5 yaygın hata

  Nasıl çamaşır yıkayacağınızı zaten bildiğinizi düşünüyor olabilirsiniz ama bu, rutinin iyileştirilemeyeceği anlamına gelmez. Çamaşır yıkama becerilerinizi bir üst seviyeye taşımaya hazırsanız okumaya devam edin...

 • 3 yaygın yumuşatıcı sorunu çözüldü

  Yumuşatıcınız hemen boşaltılıyor mu? Ya da yumuşatıcınız hiç dağıtılmıyor mu? Çekmecenin tıkanmış olabileceğini düşünüyor musunuz? Neyse ki bu çamaşır makinesi sorunlarının çoğunun basit çözümleri var. Bu yüzden basit, adım adım onarım kılavuzumuzla başlayın...

 • Pürüzsüz, parfüm kokulu sonuçlar için sıvı yumuşatıcı nasıl kullanılır?

  Profesyonelce yıkanmış çamaşırların pürüzsüz, yumuşak hissini, düzenli ve bakımlı görünümünü, parfümsü kokusunu mu elde etmek istiyorsunuz? Sıvı yumuşatıcının nasıl kullanılacağını öğrenmek, işin en zor kısmıdır! Çamaşır gününüzde performansı nasıl iyileştireceğinizi keşfedin; kısa süre sonra yeni yıkanmış kumaşlara tekrar aşık olacaksınız...