Skip to Content

3 yaygın yumuşatıcı sorunu çözüldü

 • Naturals

  İçeriğinin %96'sı doğal özlerden türetilmiştir.

Yumuşatıcının dağıtılmaması, tıkanmış ya da suyla dolu bir çamaşır makinesi veya deterjan çekmecesine kadar yumuşatıcıyla ilgili en yaygın çamaşır makinesi sorunlarına ve bunları basit adımlarla çözebilecek yöntemlere bakacağız.

Yumuşatıcı sorunu 1: yumuşatıcı dağıtılmıyor

Yıkamayı yeni bitirdiniz ve çekmecenin hala yumuşatıcı ile dolu olduğunu mu gördünüz? Yumuşatıcı çekmecesinin boşaltılmaması yaygın bir sorundur ve genellikle çözümü kolaydır. Sebebi bulmak ve düzeltmek için bu basit adımları izleyin:

 1. Yumuşatıcı çekmecesi tıkalı mı?
  Çamaşır makinesi kılavuzunuzu bulun ve yumuşatıcı çekmecesinin nasıl çıkarılacağına bakın. Sıcak suyla iyice temizleyip durulayın ve yumuşatıcıyı çekmeceden dağıtan küçük tüpü temizlemek için küçük bir boru temizleyici kullanın. Yumuşatıcının boşaltılmamasının sebebi bu olsa da olmasa da makinenizi temiz ve iyi çalışır durumda tutmak için bu işlemi arada bir yapmak iyi bir fikirdir.
 2. Yumuşatıcı çekmecesindeki su enjektörleri tıkalı mı?
  Yumuşatıcı çekmecesine su enjekte eden küçük püskürtücülerin (çekmecenin hemen üzerindedir) tıkalı olup olmadığını kontrol edin. Sert su olan bir bölgede yaşıyorsanız tıkanıklığı gidermek için bir kireç çözücü uygulamanız gerekebilir ve kalıntıları bir sünger veya fırçayla ovarak giderebilirsiniz.
 3. Yumuşatıcı kullanılmayan bir programda mı yıkama yapıyorsunuz?
  Çamaşır makinenizi, yumuşatıcının kullanılmadığı bir yıkama programına ayarladığınız için yumuşatıcı, çekmecede kalmış olabilir. Kılavuzu kontrol edin ve gerekirse yıkamayı farklı bir ayarla tekrarlayın.
 4. Makinenizi temizlemek için sıcak bir yıkama yapın
  Yumuşatıcı çekmecesinin tıkanmasını önlemek için makineyi arada bir en yüksek sıcaklıkta çalıştırın ve deterjan ve yumuşatıcı çekmecelerini iyice temizlemek için damıtık temizlik sirkesi ekleyin.

Yumuşatıcı sorunu 2: yumuşatıcı hemen boşaltılıyor

Makineyi açar açmaz yumuşatıcı hemen boşaltılıyorsa ürünü boşa harcıyorsunuz demektir. Yumuşatıcının biraz faydasını görebilirsiniz ama programa çok erken eklendiği için sıvının büyük kısmı durulanarak gidecektir. Bunu fark etmeniz iyi bir şeydir ve bu konuda bir şeyler yapabilirsiniz. Bunu şöyle yapabilirsiniz:

 1. Dağıtıcıda çok fazla yumuşatıcı mı var?
  Çekmeceyi aşırı doldurursanız yumuşatıcı hemen boşaltılır. Dağıtıcıyı yalnızca maksimum seviyeye (genellikle bir çizgi ve MAX harfleriyle belirtilir) kadar doldurduğunuzdan emin olun. Hala aynı sorunu yaşıyorsanız belki sifon sensörü belirtilen seviyede değildir, o zaman çizgiden daha aşağıda olacak şekilde biraz daha az doldurun.
 2. Yumuşatıcı çekmecesini çok hızlı ve kuvvetle mi kapatıyorsunuz?
  Çekmeceyi çok hızlı kapattığınızda yumuşatıcı aynı sebeplerden dolayı hemen boşaltılır. Dağıtıcıda çalkalanan yumuşatıcı, sifonu harekete geçirerek çekmeceyi hemen boşaltabilir.

Yumuşatıcı sorunu 3: yumuşatıcı tepsisi su dolu

Yumuşatıcı tepsisi yıkama tamamlandıktan sonra suyla doluysa yukarıda açıklanana benzer veya tamamen farklı bir sorun olabilir. Aşağıda sebebini öğrenin.

 1. Yumuşatıcı çekmecesi tıkalı mı?
  Yumuşatıcının dağıtılması ama ardından durulama yapan suyun boşaltılmaması olası değil gibi görünebilir ama en basit çözüm olarak yukarıda açıklandığı gibi çekmecenin temizlenmesi faydalı olacaktır.
 2. Çamaşır makineniz dengede duruyor mu?

  Çamaşır makineniz dengede durmuyorsa bu durum su akması sorununa neden olabilir ve böylece yumuşatıcı tepsiniz suyla dolar. Makinenizin ön ve arka, sol ve sağ taraflarının dengede olup olmadığını görmek için bir terazi kullanın (veya bir terazi uygulaması indirin). Bir tarafın dengesiz olduğunu görebiliyorsanız hemen düzeltin. Dengede olmayan bir çamaşır makinesi her türlü soruna neden olabilir ve pahalı tamir işlemleri gerektirebilir. Tamir gözünüzü korkutmasın - aslında vidaları döndürerek ayakları ayarlamak gayet basittir. Nasıl yapıldığını görmek için çamaşır makinenizin kılavuzuna bakın.
Yumuşatıcı sorunları - çözüldü!

Çamaşır makinesi sorunlarınızı umuyoruz ki hallettiğinize göre taze, temiz ve yumuşak çamaşırlarınızın keyfini çıkarın!

İlgili makaleler
 • Çamaşır yıkarken kaçınmanız gereken 5 yaygın hata

  Nasıl çamaşır yıkayacağınızı zaten bildiğinizi düşünüyor olabilirsiniz ama bu, rutinin iyileştirilemeyeceği anlamına gelmez. Çamaşır yıkama becerilerinizi bir üst seviyeye taşımaya hazırsanız okumaya devam edin...

 • Modern gizemler: yumuşatıcı sembolü

  Üç defa bakının ve yumuşatıcı sembolünü gösterin. Yapamıyor musunuz? Yalnız değilsiniz. Her seferinde mükemmel çamaşırlar istiyorsanız en iyisi çamaşır makinenizle ilgili kılavuzumuza bakmalısınız...

 • Pürüzsüz, parfüm kokulu sonuçlar için sıvı yumuşatıcı nasıl kullanılır?

  Profesyonelce yıkanmış çamaşırların pürüzsüz, yumuşak hissini, düzenli ve bakımlı görünümünü, parfümsü kokusunu mu elde etmek istiyorsunuz? Sıvı yumuşatıcının nasıl kullanılacağını öğrenmek, işin en zor kısmıdır! Çamaşır gününüzde performansı nasıl iyileştireceğinizi keşfedin; kısa süre sonra yeni yıkanmış kumaşlara tekrar aşık olacaksınız...