Skip to Content

Hassas cilt için hangi yumuşatıcı doğru seçimdir?

 • Vernel Max Sensitive

  Vernel Max Sensitive’in hassas ciltler için özel olarak geliştirilen formülü, çamaşırlarınızın mis gibi kokmasını sağlarken hassas cildinize de özen gösterir. Özel olarak geliştirilen formülü Avrupa Alerji Araştırma Vakfı tarafından sertifikalıdır.

Sadece hassas bir cildiniz olduğu için güzel, yumuşak ve temiz kokan kıyafetlerden mahrum kalmanız gerekmez. Buna rağmen tahriş düşüncesi bile yumuşatıcılara karşı hassasiyeti ve alerjisi olan herkesi caydırmaya yetebilir. Güzel bir haberimiz var - böyle olmasına gerek yok. Sizin için en uygun yumuşatıcıyı seçerken bilmeniz gerekenler şunlardır:

Cildiniz neden tahriş olur?

Herkes yün kıyafetleri rahatça giyerken neden onları görmenin bile sizde kaşıntı yaptığını merak ettiniz mi? Cilt hassasiyeti aslında karmaşık bir konudur ama basitleştirecek olursak çoğu iritasyonun iki ana nedeni vardır: genetik yatkınlık ve dış faktörler.

Bazı insanlar doğuştan şişmeye ve tahrişe daha yatkın sinirler, damarlar ve cilt bariyerine sahiptir. Çoğu kişi için cilt hassasiyeti iklim, suyun pH değeri, sert yüzeyler ve güçlü kimyasal malzemeler gibi dış faktörlerden kaynaklanır. İklimi kontrol etmek kapasitemizin ötesinde olsa da hassas cilt için doğru yumuşatıcıyı kullanarak diğer faktörlerin bazılarını ortadan kaldırmak mümkündür.

Yumuşatıcı nasıl yardımcı olabilir?

Yumuşatıcı, kıyafetlerin harika hissettirmesi, görünmesi ve kokması için üretilmiştir. Bunun ötesinde, doğru ürün hassasiyetlerden, alerjilerden ve genel cilt iritasyonu sorunlarından şikayetçi olan herkes için gerçek avantajlar sunar:

1. Suyun pH değeri ve sert yüzeyler
pH değeri yüksek olan ve kalsiyum, magnezyum ve demir gibi mineraller içeren sert su sadece ciltte değil, aynı zamanda kumaşlar üzerinde de kurutucu etki oluşturur. Sonuç olarak kıyafetleri katı, sert ve rahatsız hale getirebilir. Bu özellikle yün gibi doğal yapısı kaşındırıcı ve yaygın bir kaşıntı ve rahatsızlık kaynağı olan iplikler için geçerlidir.

Makineye yumuşatıcı eklemek, ipliklere işleyen ve onları yumuşak ve pürüzsüz hale getiren yumuşatıcı partiküller sayesinde bu etkileri önleyebilir. Yumuşacık kumaşlar daha az cilt iritasyonu ve herkes için güzel bir haber demektir.

2. Kimyasal malzemeler
Bazı malzemeler ve kokular, hassas ve alerjik ciltte zararlı etki oluşturabilir. Cildinizde kızarıklık ve döküntü olursa özel formüllü yumuşatıcıları kullanmak en iyisidir. Bu ürünlerde kumaşlarınızın taze görünmesi ve kokması için daha hafif malzemeler kullanılır. Hassas yumuşatıcı seçerken iki şeyi aklınızdan çıkarmayın:

 • Renklendirici olmamalıdır - Renklendiriciler belirli bir ton veya renk veren kimyasallardır. Çamaşır ürünlerinde bunlar genellikle nispeten çok hafiftir ancak hassas ciltleri alevlendirebilir ve tahriş edebilirler, bu yüzden renklendirici olmayan yumuşatıcılar en iyi seçenektir.
 • Dermatolojik test - Cildinizin güvende olduğundan emin olmak mı istiyorsunuz? Dermatolojik teste tabi tutulan ürünler sizin için en doğru seçimdir.

Vernel Skin Sensitive ürünü, bu özelliklerin ikisine de sahiptir. Özel tasarlanmış formülü renklendirici içermez, hafif bir kokusu vardır ve Avrupa Alerji Araştırmaları Merkezi (ECARF) tarafından dermatolojik olarak test edilmiş ve onaylanmıştır, bir diğer deyişle en sorunlu cilt bile şikayet etmek için bir bahane bulamaz.

Peki ya çocuklar?

Çocuklarınızın etrafında kullandığınız kimyasal ürünler konusunda bilinçli bir ebeveyn olarak, onların kıyafetlerini güvenli bir şekilde nasıl yumuşatacağınızı muhtemelen merak ediyorsunuzdur:

Bebekler ve küçük çocuklar - Yumuşatıcı, ailenizin en küçük üyeleri için tavsiye edilmez. Bunun yerine en yumuşak sonuçlar için kıyafetleri narin programda özel bir hassas çamaşır deterjanı ile yıkayın. Yıkama programınıza yarım ölçek karbonat ekleyin ve asarak kurutun.

Daha büyük çocuklar - Seçici olun. Az miktarda hassas yumuşatıcıyla birlikte özel bir hassas çamaşır deterjanı kullanın. Karışmayı ve elektriklenmeyi azaltmak için narin programı kullanın ve mümkünse kurutucu kullanmayın.

Ek ipuçları:

 • Kurutucu kullanıyorsanız bir ölçek damıtık beyaz sirke ve bir çay kaşığı okaliptüs uçucu yağından bir çözelti hazırlayın ve iplikleri gevşetmek ve hoş bir aroma katmak için kıyafetlere püskürtün.
 • Mümkünse sentetik kumaşlardan kaçının. Bir seçeneğiniz yoksa statik yapışmayı ve havlanmayı önlemek için bunları doğal kumaşlardan ayırın.

O zaman ne bekliyorsunuz? Siz ve aileniz için yumuşaklık, rahatlık ve güzel kokular dünyasını keşfetmenin tam zamanı!

İlgili makaleler
 • Çamaşır yıkama gününü, yumuşatıcı ile bir koku keyfine dönüştürün

  Kimse çamaşır yıkamayı sevmez ama kıyafetlerinizi yıkarken, kuruturken, ütülerken ve katlarken etrafınızı güzel bir kokunun sarması bu işi çok daha katlanabilir kılar. Çamaşır makineniz kokuyorsa, kıyafetlerinizdeki kokuyu gidermeniz gerekiyorsa veya sadece çamaşır odanız için hoş bir oda parfümüne ihtiyacınız varsa Vernel yanınızda. Kullanışlı kılavuzumuz sayesinde çamaşır odanız için en güzel kokan yumuşatıcıyı bulun...

 • Çamaşır yıkarken kaçınmanız gereken 5 yaygın hata

  Nasıl çamaşır yıkayacağınızı zaten bildiğinizi düşünüyor olabilirsiniz ama bu, rutinin iyileştirilemeyeceği anlamına gelmez. Çamaşır yıkama becerilerinizi bir üst seviyeye taşımaya hazırsanız okumaya devam edin...

 • Pürüzsüz, parfüm kokulu sonuçlar için sıvı yumuşatıcı nasıl kullanılır?

  Profesyonelce yıkanmış çamaşırların pürüzsüz, yumuşak hissini, düzenli ve bakımlı görünümünü, parfümsü kokusunu mu elde etmek istiyorsunuz? Sıvı yumuşatıcının nasıl kullanılacağını öğrenmek, işin en zor kısmıdır! Çamaşır gününüzde performansı nasıl iyileştireceğinizi keşfedin; kısa süre sonra yeni yıkanmış kumaşlara tekrar aşık olacaksınız...