Skip to Content

Çamaşır yıkama gününü, yumuşatıcı ile bir koku keyfine dönüştürün

Her şey tamamlandıktan sonra hiçbir şey yeni yıkanmış çamaşır kadar iyi hissettirmez (ve kokmaz). Süreç? Çok da zor değil...Rahatsız edici kokulardan nasıl kurtulacağınızı ve yumuşatıcıyla nasıl güzel kokular ekleyeceğinizi keşfedin, Vernel’in sunduğu farklı kokular ve bunların en uygun olduğu kullanım şekilleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Çamaşır makinenizin içindeki kokulardan nasıl kurtulursunuz?

Çamaşır makinesi, çamaşırlarınızın temiz ve güzel koktuğu yer olmalıdır, bu yüzden tamburdan gelen kötü bir koku, son derece itici olabilir. Çamaşır makinenizin içindeki kokulardan nasıl kurtulacağınızı öğrenmek için önce kokunun kesin olarak nereden geldiğini bulmanız gerekir.

Önden doldurulan çamaşır makinenizi açtığınızdan küf veya pas kokusu fark ederseniz ilk çözüm, makine kullanılmıyorken her zaman makinenin kapağını açık bırakmaktır. Bir yıkamadan sonra makinenin içinde her zaman biraz ıslaklık olacaktır ve çamaşırları çıkardıktan sonra kapağı hemen kapatırsanız kapaktaki kauçuk conta, o ıslaklığı hapsedecektir. Yıkamalar arasında makineyi havalandırmak, koku sorununu çözebilir. Çözmezse makinenizin içinde ıslaklığın hapsolabileceği yerlere yakından bakmanız gerekir. Kauçuk contanın etrafını ve içini temizleyin. Çamaşır makinesinin modeline bağlı olarak contayı tamamen çıkarabilir ve lavaboda iyice ovarak temizleyebilirsiniz. Muhtemelen birkaç metal para, yarı çözünmüş dokular, çocuk çorapları veya yıkama sırasında kıyafetlerin cebinden çıkmış başka küçük hazineler bulacaksınız. Bir süre sonra nemi tutan her şey kokmaya başlayacaktır, bu yüzden bu cisimler, çamaşır makinenizdeki kokulardan kurtulma açısından büyük bir ilerleme sağlayacaktır.

Koku, deterjan çekmecesinden geliyorsa genellikle bunu yerinden çıkarabilir ve iyice temizleyebilirsiniz. Nasıl çıkarılacağını görmek için kılavuza bakın.

Son olarak, çamaşır makinenizdeki kokulardan bağımsız olarak, bakterilerden kurtulmak için makineyi düzenli olarak sıcak döngüde çalıştırmak iyi bir fikir olabilir. Ayda bir defa en yüksek sıcaklığa ayarlayabilir ve birkaç havluyu, yer bezini ve özellikle kirli mutfak bezlerini yıkayabilirsiniz. Alternatif olarak sirke veya profesyonel bir makine temizleyici ekleyerek makineyi yüksüz olarak çalıştırabilirsiniz.

Kıyafetlerdeki koku nasıl giderilir?

Kıyafetlere güzel bir koku katmak için iki adım bulunur. İlk adım kıyafetlerdeki kokuyu gidermek, ikinci adım ise hoş bir parfüm eklemektir. Kişisel hijyenle karşılaştırırsak bu, deodorant ve parfüm kullanmadan önce yıkanmak gibidir. Deterjan, çamaşırlarınızı yıkar ve onlara hafif bir koku verir. Yumuşatıcı, yumuşaklık ve koku yoğunluğu katar. Buna ek olarak çamaşır parfümü biraz ekstra koku verir. Tamamen taze kokan kumaşlar için hem deterjan hem de yumuşatıcı kullanmalısınız.

En iyi yumuşatıcıyı nasıl bulabilirsiniz?

“En güzel kokan yumuşatıcı”nın çok öznel bir konu olduğunu söylemeye gerek bile yoktur. Koku duyunuz hangisini gerektiriyorsa Vernel ürün serisi size çözümü sunar.

Vernel’in en güzel kokan yumuşatıcıları
 1. Taze kokulu yumuşatıcı
  A classic range of fresh fragrances straight out of nature brings the smell of a spring morning, wild roses or almond blossoms to your laundry. The scents last up to 100 days in the wardrobe, so reach for these products if you want the freshness to endure as long as possible.
 2. Fransız parfümlü yumuşatıcı
  Vernel Suprême serisi, doğrudan Paris'ten gelen farklı kokularla daha da lüks bir koku deneyimi sunuyor. Parfümörler bu özel formülleri Fransız moda başkentinde modayı takip eden tüketicileri düşünerek yarattı. En göz alıcı kıyafetleriniz kadar başınızı döndürecek muhteşem bir parfümlü yumuşatıcı arıyorsanız, en sevdiğiniz kokuyu seçin ve podyuma çıkın.
 3. Hassas yumuşatıcı
  Elbette minimum kokuya sahip bir yumuşatıcı da iş görür. Vernel’in Max Sensitive ürünü renk, koruyucu içermez ve hafif bir kokusu vardır.

 

Oda parfümü olarak yumuşatıcı kullanmak

Parfümlü yumuşatıcınıza aşıksanız onu bir oda parfümüne dönüştürebilirsiniz. Kurutulmuş çiçek yapraklarına, meyvelere, ince kozalaklara veya talaşlara, seçtiğiniz seyreltilmiş parfümlü yumuşatıcıyı püskürterek ev yapımı bir potpuri hazırlayın, banyodaki bir askıya kokulu bir kumaş kartelası asın veya yumuşatıcı çözeltisini güzel bir cam şişeye dökün ve koku çubuklarıyla son dokunuşu yapın.

İlgili makaleler
 • Pürüzsüz, parfüm kokulu sonuçlar için sıvı yumuşatıcı nasıl kullanılır?

  Profesyonelce yıkanmış çamaşırların pürüzsüz, yumuşak hissini, düzenli ve bakımlı görünümünü, parfümsü kokusunu mu elde etmek istiyorsunuz? Sıvı yumuşatıcının nasıl kullanılacağını öğrenmek, işin en zor kısmıdır! Çamaşır gününüzde performansı nasıl iyileştireceğinizi keşfedin; kısa süre sonra yeni yıkanmış kumaşlara tekrar aşık olacaksınız...

 • Çamaşır yıkama rutininize yumuşatıcı eklemek için 9 sebep

  Yumuşatıcılar, çamaşırlarınızın yumuşak ve kabarık bir arkadaşın nazik bir sarılışı gibi hissettirir. Ayrıca kıyafetlerinizin haftalar boyu sürekli olarak taze ve lüks kokmasını sağlar. Bunlar, çamaşır yıkama rutininize yumuşatıcı eklemeniz için geçerli iki sebeptir. Diğer yedi sebebi öğrenmek için buraya tıklayın...

 • 3 yaygın yumuşatıcı sorunu çözüldü

  Yumuşatıcınız hemen boşaltılıyor mu? Ya da yumuşatıcınız hiç dağıtılmıyor mu? Çekmecenin tıkanmış olabileceğini düşünüyor musunuz? Neyse ki bu çamaşır makinesi sorunlarının çoğunun basit çözümleri var. Bu yüzden basit, adım adım onarım kılavuzumuzla başlayın...